Nitrátjelentésről bővebben!
Kinek kell benyújtania nitrátjelentés?
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet alapján:
- a nitrátérzékeny területen – a külön jogszabály szerinti magánszemélyek háztartási igényeit nem meghaladó mértékben állattartást végzőket kivéve – valamennyi mezőgazdasági tevékenységet folytatónak, továbbá
- az adatszolgáltatás és nyilvántartás tekintetében nitrátérzékeny területen kívül a külön jogszabály szerinti magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó mértékben állattartást végző természetes és jogi személyre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek.
Fontos szabályok:
- gazdálkodási napló vezetési kötelezettség
- nitrátérzékeny területen trágyakijuttatás szabályai:
- trágyakijuttatás október 31. és február 15. között tilos (kivéve őszi kalászosok fejtrágyázása – február 1-től lehetséges). Figyelni kell, hogy őszi káposztarepcét fejtrágyázni csak február 15. után szabad
- A kijuttatható N hatóanyag tartalomra vonatkozó felső határértékeket nitrátérzékeny területen a HMGY rendelet 3. számú melléklete tartalmazza
- szervestrágya 170 kg/ha maximális hatóanyag
- műtrágya kijuttatása talajvizsgálatra (szűkített) alapozott tápanyaggazdálkodási terv alapján lehetséges (szántó 5 évente, gyep 10 évente)
A 2014. szeptember 1-jén induló adatszolgáltatási időszaktól kezdve a papír alapon érkező adatlapok elfogadására nincs lehetőség. Az adatokat ügyfélkapun keresztül, elektronikusan a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz kell benyújtani, amelyhez a szükséges nyomtatványok a Hivatal honlapján a http://anyk.nebih.gov.hu/ linken keresztül érhetőek el közvetlenül.
A Nitrát adatszolgáltatást a 2021. naptári évre vonatkozóan 2022. január 1-től 2022. március 31-ig kell teljesíteni.
A nitrát adatlap esetében amennyiben az ügyfél felszólítást kap a Hatóságtól, hogy nem teljesítette az adatszolgáltatási kötelezettségét határidőben, akkor lehetőség lesz a határidő letelte után is elektronikusan eleget tenni ezen kötelezettségének.
Adatszolgáltatás hiányában a talajvédelmi hatóság nitrát-adatszolgáltatási bírságot szabhat ki, melynek mértéke a mulasztás, illetve az előírások megszegésének mértékétől függően 10 000 – 100 000 forint közötti összeg.