Aktualitások,  Szakmai cikkek

Mit kell tudni az állatjóléti támogatásról a tejtermelő szarvasmarha ágazatban?

Ki nyújthat be támogatási kérelmet?

Az a mezőgazdasági termelő, aki, vagy amely az Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszerben (a továbbiakban: FELIR) az állatok állattartójaként a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napjától folyamatosan bejegyzett állattartóként szerepel, valamennyi állategészségügyi nyilvántartási és nyomonkövetési kötelezettségének eleget tesz, betartja az állategészségügyi és állatvédelmi szabályokat.

Mikor lehet benyújtani a támogatási kérelmet?

A támogatási kérelem benyújtására 2025. január 13. napjától 2025. február 13. napjáig van lehetőség.

Alapfeltételek:

  • A kedvezményezett által tartott, a felhívás 1. melléklete szerinti, nőivarú tejtermelő szarvasmarha fajták után gazdálkodási évente állategységenként (továbbiakban: ÁE) meghatározott mértékű támogatás vehető igénybe, amennyiben az állattartó a felhívásban meghatározott kötelezettséget vállalja és azoknak eleget tesz.
  • A kedvezményezett a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napjától a FELIR ben nyilvántartott támogatható állatot tart, és tenyészete(i) maradéktalanul megfelelnek a hatályban lévő állatjóléti előírásoknak.
  • A minimálisan támogatható állatlétszám 2 ÁE-nek megfelelő támogatható állategyed.
  • A kedvezményezett vállalását 5 évre vonatkozóan, a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napján a tenyészetében megtalálható nőivarú tejtermelő szarvasmarha állatlétszám alapján teszi meg.
  • A támogatási kérelem elbírálásánál a kérelemben feltüntetett állatállományok közül csak a FELIR-ben szereplő állatok és bejelentett adatok vehetőek figyelembe.

Az intézkedésben való részvétel feltételeinek a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt folyamatosan fenn kell állniuk.

Kötelezően megvalósítandó, önállóan támogatható tevékenységek:

a) Állatsűrűségre vonatkozó kötelezettség: A támogatott tenyészethez tartozó tartási helyen négyzetméterenként átlagosan legfeljebb 0,24 ÁE kell tartani, ami ÁE-enként 4,17 m2 férőhelyigénynek felel meg.

b) Gondozói felügyeletre vonatkozó kötelezettség: Minden egyedileg vagy csoportosan tartott, istállózott borjút legalább naponta háromszor, szabadon tartott borjút legalább naponta kétszer ellenőriznie kell, minden üszőt és tehenet a szükségleteinek megfelelően, de legalább naponta két alkalommal ellenőriznie kell. Telepi munkanaplót kell vezetni.

c) Preventív beavatkozásokra és fejési technológiára vonatkozó kötelezettség: A csülökápolásnak gazdálkodási évente legalább kettő alkalommal körmölést és négy alkalommal lábfürösztést kell magában foglalnia. A csülökápolást a támogatott tenyészetben tartott összes szarvasmarha esetén el kell végezni, azonban az egyedek élettani sajátosságainak figyelembevételével meghatározható azon egyedek köre, melyek esetében a csülökápolás nem végezhető el. Telepi munkanaplóban rögzíteni szükséges.

Fejési szabályzatot kell készíteni, és azt a tartási helyen őrizni.

d) Takarmányozásra vonatkozó kötelezettség: A vízszükségletnek megfelelő vízhez való korlátlan és folyamatos hozzáférést biztosítani, életkori sajátosságnak megfelelően, 1 kg szénához képest ÁE-ként napi 1 kg többlet szénát vagy takarmányszalmát, vagy az ennek megfelelő egyenértékű pillangós (lucerna, bükköny, baltacim, bíbor, fehér here) vagy pázsitfű (rozs, olaszperje, tritikale, egyéb gabona szenázsok) szenázst biztosítani. A felhívás értelmében 1 kg szénával 2,5 kg szenázs az egyenértékű, ásványi anyag ellátottságot biztosítani.

Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek

  1. Természetes körülmények biztosítása: A legelőterhelés mértéke a támogatott legelőterület és a jóváhagyott legeltetett állategység hányadosaként kerül meghatározásra. A maximális legelőterhelés mértéke: 2 ÁE/ha.

Mekkora támogatás kapható?