Mit kell tudni az állatjóléti támogatásról a kiskérődző ágazatban?
Ki nyújthat be támogatási kérelmet?
Az a mezőgazdasági termelő, aki, vagy amely az Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszerben (a továbbiakban: FELIR) az állatok állattartójaként a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napjától folyamatosan bejegyzett állattartóként szerepel, valamennyi állategészségügyi nyilvántartási és nyomonkövetési kötelezettségének eleget tesz, betartja az állategészségügyi és állatvédelmi szabályokat.
- FELIR azonosító számmal rendelkezik,
- a FELIR nyilvántartásban támogatható állatot tart,
- a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészete(i) maradéktalanul megfelel(nek) a juhokra és kecskékre vonatkozó állatjóléti előírásoknak. Az állatjóléti előírásoknak való megfelelésről a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtó felületen nyilatkozik. A művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napján fennálló esetleges meg nem felelést a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészet szerint illetékes vármegyei kormányhivatal igazolja a támogató megkeresésére, a megkereséstől számított 30 napon belül.
- a juhokra és kecskékre vonatkozó jelölési és nyilvántartási, továbbá a tenyészetre vonatkozó nyilvántartási szabályokat betartja
Mikor lehet benyújtani a támogatási kérelmet?
A támogatási kérelem benyújtására 2025. január 20. napjától 2025. február 20. napjáig van lehetőség.
Alapfeltételek:
- A kedvezményezett a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napjától a FELIR-ben nyilvántartott, továbbtartásos füljelzővel megjelölt támogatható állatot tart, és tenyészete(i) maradéktalanul megfelelnek a hatályban lévő állatjóléti előírásoknak.
- A minimálisan támogatható állatlétszám 2 ÁE-nek – azaz 14 állatnak –megfelelő támogatható állategyed.
- A kedvezményezett vállalását 5 évre vonatkozóan, a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napján a tenyészetében megtalálható 1 évnél idősebb kiskérődző egyedek létszáma alapján teszi meg.
- A támogatási kérelem elbírálásánál a kérelemben feltüntetett állatállományok közül csak a FELIR-ben szereplő állatok és bejelentett adatok vehetőek figyelembe.
Az intézkedésben való részvétel feltételeinek a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt folyamatosan fenn kell állniuk.
Kötelezően megvalósítandó, önállóan támogatható tevékenységek:
A kedvezményezett a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészete(i) vonatkozásában valamennyi alábbi kötelező előírás betartására köteles:
a) Technológiába épített körömápolás: évente legalább 2 alkalommal a támogatásba bevont valamennyi állaton körömápolást kell végezni (amely két kezelés között legalább 5 hónapnak el kell telnie). A felhívás 5. melléklete szerinti Állatjóléti előírások nyilvántartási naplójának vonatkozó részében fel kell jegyezni a körömápolások időpontját, a körömápolást végző személy(ek) nevét, az esetlegesen használt szer nevét és az alkalmazott dózist.
b) Belső élősködő (endoparazita) fertőzöttség ellenőrzése és az ellenük való szakszerű védekezés: Az endoparazita (belső élősködő) fertőzöttség ellenőrzését évente legalább 2 alkalommal, február 1. és április 30. között, továbbá szeptember 1. és november 30. között elvégezni vagy elvégeztetni. A vizsgáló laboratórium által megadott eljárás szerint bélsár mintát kell gyűjteni és a mintákat el kell küldeni a laboratórium részére. A felhívás 5. melléklete szerinti Állatjóléti előírások nyilvántartási naplójához csatolni kell az eredményt, valamint rögzíteni kell a kezelések időpontját, az alkalmazott szer nevét és dózisát.
c) Külső élősködők (ektoparaziták) elleni védekezés, különös tekintettel a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezésre: Gyéríteni a légy és szúnyog állományt, amelyet a légy és szúnyog inváziónak leginkább kitett hónapokban – évente legalább 4 alkalommal – kell elvégezni. Külső paraziták ellen kezelni az állományt, mely kezelést juhok esetében a nyírást követő két hónapon belül, kecskék esetében az adott év május 31. napjáig kell megtenni. Állatjóléti előírások nyilvántartási naplójában folyamatosan rögzíteni kell a legyek, szúnyogok, valamint a külső élősködők elleni megelőző és/vagy gyógykezeléseket, fel kell jegyezni a használt szer nevét és az alkalmazott dózisát.
d) Ásványi anyag kiegészítés alkalmazása: Az állomány takarmányozása során a szelénes ásványi anyag kiegészítéshez való megfelelő és folyamatos hozzáférést biztosítani. A felhívás 5. melléklete szerinti Állatjóléti előírások nyilvántartási naplójának részét képező ásványi anyag kiegészítés nyilvántartáshoz szükséges csatolni.
A támogatott tevékenységek, illetve az egyes kötelezettségvállalások részletes leírását a felhívás 3.3. pontja tartalmazza.
Mekkora a támogatás mértéke?